We are a leading Manufacturer of vacuum powder conveying system and powder transfer system from Ahmedabad, India.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 500 KG per hr |
| Design type | Dense phase |
| Material | SS316 |
| Application | Granules, Powder, Pharma powder, Pellets |
| Product Type | Vacuum Conveying System |
| Capacity | 200 kg/hour |
| Power | 400 W |
| Max conveying distance | 10 m |
| Voltage | 400V |
| Automation Grade | Automatic |
| Hopper Capacity | 10 KG |
| Power source | Electric |
| Volume | 10 KG |
| Motor power | 2 kW |
| Hopper volume | 20 L |
| Surface finish | Mirror polish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Transfer Type | Vacuum |
| Production Capacity | 500 kg/ HR |
| Powder Type | Pharma Powder |
| Capacity | 300 kg/hr |
| Transfer Distance | Up to 20 m |
| Contact Material | SS316 |
| Feed Source | Hopper |
| Material | SS |
| Voltage | 400 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Globe industries |
| Automation Level | Automatic |
| Dust Control | Closed Loop |
| Explosion Rating | Non Flameproof |
| Usage Industry | Pharma |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ankit Prajapati
Globe Industries
68, Shyamvila Society, Nr.Zaveri Estate,Kathwada, Road Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India